A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Közös az alapja a krónikus melléküreggyulladásnak és az allergiás náthának?

2012.06.21. | drHorváthTamás | komment

Címkék: allergia melléküregek melléküreggyulladás idült allergiás rhinitis

A Current Opinion in Otolaryngology & Head & Neck Surgery-ben megjelent egy cikk arról, hogy van-e kapocs az allergiás nátha és a krónikus melléküreggyulladás között, valamint hogy a fenti két betegségben egyszerre szenvedőket milyen stratégiával lehet gondozni. Ha kellően messziről szemléljük a két betegséget, akkor persze, hogy van kapocs, hiszen mindkettő kóros immunválasz talaján jön létre. A kérdés az, hogy ennél közelebbi rokonság is felfedezhető-e. Azért izgalmas a dolog, mert a két betegség sokszor nagyon hasonló panaszokat okoz (orrdugulás, orrfolyás, szaglászavar, stb.), ráadásul főleg a krónikus melléküreggyulladás kialakulását illetően még nagyon sok fehér folt vár felderítésre. Tehát ha ezt a két állapotot közelebb lehetne hozni egymáshoz, az nagyon sok mindent meg tudna magyarázni, le tudna egyszerűsíteni.

Az is kérdés, hogy vajon en bloc a krónikus sinusitis rokon-e az allergiával, vagy pedig a krónikus melléküregbetegeknek csak egy jól körülírt alcsoportja. Szerintem inkább csak ez utóbbiról lehet szó, bár az előbbi teóriát erősíti egy tavalyi USA tanulmány, amely szerint a terápiarezisztens krónikus melléküreggyulladásos betegek 82%-a atopiás hajlamot mutat. Illetve van egy olyan 2009-es spanyol felmérés is, mely szerint a krónikus melléküregbetegeknél 63%-ban volt pozitív Prick teszt, míg a kontroll csoportban csak 31%-ban. Szintén átfedésre utal az a belga kutatás, mely szerint az orrpolip kialakulásában nagy szerepe lehet az IgE-nek. Szóval valami van a levegőben, csak azt nem tudjuk, mi is az pontosan.

Mivel a két betegség tünetei nagy átfedést mutatnak, és bizonyos szinten a kialakulási mechanizmus is biztosan hasonló (immunválasz), a kezelés alapja is hasonló. Főleg a helyi gyulladáscsökkentésen, lokálszteroidon, szteroidos orrspray-n van a hangsúly mindkét betegség esetében. Ugyanakkor mégiscsak vannak terápiás különbségek, például allergiások esetén ott a lehetőség a deszenzitizálásra, immunkezelésre, míg a melléküregbetegeknél műtétre. A cikk írói elsősorban azt hangsúlyozzák, hogy a kivizsgálási szakban fektessünk az eddigieknél nagyobb hangsúlyt az allergiára. Ugyanis szerintük ez a mindennapokban nem elégszer történik. Érdekes, de szerintem meg Magyarországon pont fordítva van: elsősorban a krónikus melléküreggyulladás diagnózis nem kerül elégszer felismerésre, sokkal több mindent fogunk az allergiára, mint kéne. De lehet, hogy ezt roszul látom, vagy csak nálam csapódnak le így a betegek.

süti beállítások módosítása