Egy csomó fül- orr- gégészeti betegséget vírusok okoznak. Ezzel az a baj, hogy míg a baktériumok ellen ott vannak ölőszernek az antibiotikumok, addig a vírusok ellen nincs igazán eredményes oki terápia. Karba tette kézzel vagyunk kénytelenek megvárni, amíg a szervezet maga győzi le ezeket a kórokozókat. Ugyan léteznek már bizonyos vírusellenes szerek, de ezek elsősorban csak a vírus szaporodási fázisát próbálják blokkolni, nem túl hatékonyan.
Leegyszerűsítve, a vírusfertőzés úgy zajlik, hogy egy vírus bekerül egy sejtbe, majd átprogramozza azt úgy, hogy a sejt onnantól kezdve működésével a vírus szaporodását fogja szolgálni. A folyamat részeként a sejt olyan vírus-örökítőanyag RNS-t is elő fog állítani, amely egészséges sejtekben nincs jelen. Ezt próbálják meg kihasználni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói, akik eredményeikről most publikáltak is egy cikket a PLoS ONE online újságban. Sikerült egy olyan szert kifejleszteniük, amely egerekben 15 különböző vírus (pl. H1N1, polio, stb.) ellen is egyformán hatékony volt. Ez a szer gyakorlatilag azonosítja a vírussal fertőzött sejteket a speciális, csak vírusokra (de minden vírusra!) jellemző RNS alapján, majd meg is öli a őket, miközben a nem fertőzött sejteket békén hagyja. A szer neve DRACO (Double-stranded RNA (dsRNA) Activated Caspase Oligomerizer), amely a fertőzöttség detektálása után bekapcsolja a tervezett sejthalál (apoptosis) folyamatát a sejtben. Ha ez így menne az emberben is, akkor az olyan kaliberű lépés lehetne, mint amilyen anno az antibiotikumok felfedezése volt.
Nagyon találó a Fauquier ENT blogjában leírt hangyaboly-hasonlat: ha a vírusokat egy hangyabolyhoz hasonlítjuk, akkor a jelenleg forgalomban lévő vírusellenes szerek az anyakirálynőt veszik célba több-kevesebb sikerrel (inkább kevesebb), míg a DRACO az összes hangyát. Elég szemléletes a különbség...
Hajrá MIT!