A nyálmirigyek leggyakoribb jóindulatú daganata az úgynevezett pleomorph adenoma, azaz a vegyes daganat. Azért vegyes, mert változó arányban hám és kötőszöveti eredetű sejtek alkotják, bár alapvetően hám eredetűnek tartjuk az elváltozást.
Jóindulatú, tehát tokja van, a környezetét nem szűri be, jól elhatárolódik tőle. A jóindulatúság miatt áttétet sem ad, bár megfigyelték, hogy ún. szatellita "ágakat" képezhet, azaz nyúlványszerűen belenyúlhat a nyálmirigy állományába. Ennek előfordulási arányát egy nemrég publikált közleményben a fültőmirigy pleomorph adenomái között 3-4%-ra teszik. Nőkben gyakrabban alakul ki vegyes daganat, és elsősorban a fültőmirigy érintett. Legritkábban a nyelv alatti nyálmirigyben fordul elő.
Folyamatos növekedése folytán előbb-utóbb kozmetikai problémát okoz. Ami ennél nagyobb gond, hogy ugyan ritkán, de előfordulhat, hogy a jóindulatú pleomorph adenoma rosszindulatúvá válik. Márpedig a rosszindulatú daganat kezelés nélkül biztosan halálhoz vezet. Ezt megelőzendő a pleomorph adenomákat is el kell távolítani, műtéti úton. Ilyenkor (és más nyálmirigy daganatok esetében is) nem csak magát a tumort vesszük ki, hanem minimum az egész mirigylebenyt. Ez érthető például a szatellita ágak miatt is.
Sajnos a vegyes daganat sejtjei rendkívül ellenállók. Elvileg akár pár bennmaradt sejt is elég lehet ahhoz, hogy kiújuljon a betegség. Ezzel együtt ez annyira nem gyakori állapot, jól gyógyítható.
(képforrás: International Agency for Research on Cancer)