A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Antibiotikum adása mandula körüli tályog esetén

2010.03.24. | drHorváthTamás | komment

Címkék: gyógyszerek antibiotikum szövődmények garat fertőzéses betegségek mandula körüli tályog torokmandula

Valamiért csak ma jelent meg az RSS olvasómban egy a Journal of Laryngology & Otology-ban, 2009 novemberének végén publikált cikk a mandula körüli tályog kezeléséről. Érdekes és furcsa, mármint nem annyira a késés az RSS olvasóban (az is), hanem a cikk.

A cikk írói ugyanis kérdőívek alapján tájékozódtak, hogy Nagy Britanniában a fül- orr- gégészeteken milyen antibiotikumot adnak mandula körüli tályog (peritonsillaris abscessus) esetén.


(kép: bal oldali mandula körüli tályog, ami a nyelvcsapot jobbra tolja
képforrás:
50turnstiles)

Érdekes módon az derült ki, hogy nagyon sokszor nemcsak penicillinszármazékot, hanem mellé metronidazolt (Klion) is adnak, így kombinált formában. Miért teszik ezt? Nem tudni.

A mandula körüli tályog kórokozói az esetek messze döntő többségében érzékenyek az általunk sokszor használt amoxicillin-klavulánsav penicillinszármazékra (pl. Augmentin, Aktil, stb.). Az antibiotikum mellett pedig a drenázs, azaz a tályog megnyitása és tartalmának lebocsátása az, ami meggyógyítja a beteget. Sőt, fül- orr- gégész körökben néha az is vitát indít, hogy megfelelő drenázs esetén szükség van-e egyáltalán antibiotikumra? Szóval vágni kell, nagy legyen a nyílás, lógjon a mandula, ürüljön ki a genny...

Szerintem antibiotikumra azért szükség van. Bár a mandula körüli tályog szövődmény, a szövődménynek is lehetnek újabb szövődményei, és ezt azért az antibiotikumok gátolják. De metronidazol NEM szükséges!

süti beállítások módosítása