![](http://enthouse.blog.hu/media/image/200910/Robi+v%C3%A1gott.JPG)
Ismét kaptam közzétételre egy bejegyzést dr. Horváth Róberttől, alvászavar témában. Úgy néz ki, a következőkben Horváth dr. állandó jellegű tettestárs lesz itt a blogon, saját maga fogja írni ide a bejegyzéseket, nem én fogom tolmácsolni őket. Hogy éppen melyik Horváth írt, az ha más nem, a témából úgyis látható lesz...
"Egy új
tanulmány elsőként szolgáltatott adatokat arról, hogy a krónikus alváshiány vélhetően Alzheimer kór kialakulásához vezethet. A kutatók a béta-amiloid (egy fehérje töredék) szintjét vizsgálták egerek központi idegrendszerében. A tanulmány megállapította, hogy a béta-amiloid felszaporodása az agyban összefügg az Alzheimer kór kezdetével, a kisérlet alapjául szolgáló egerek genetikailag hajlamosak voltak az Alzheimer kórra. Az eredmények azt mutatták, hogy a béta-amiloid szint arányos az éberségi szinttel. A béta-amiloid szint magasabb volt éjszaka, amikor az egerek aktivak voltak, és alacsonyabb napközben, mikor többnyire aludtak. A tanulmány azt is megállapította, hogy az agy béta-amiloid szintje krónikus alvásmegvonáskor is megemelkedett. Ennek mértéke egereken 25%-os volt. Dr. David M. Holtzman kiemelte, hogy az alvászavarok kezelése nemcsak az akut következmények miatt fontos, hanem az agyra gyakorolt potenciális késői károsító hatás miatt is. A kutatók eredményei szerint a béta-amiloid szint akkor is megemelkedett, ha orexint adtak az egereknek, és lecsökkent, ha orexint receptor blokkoló szert kaptak. Az orexin (régebbi nevén hypocretin) egy fehérje, mely az alvás-ébrenlét ciklust szabályozásában vesz részt. Holtzman véleménye szerint az orexinnek szerepe lehet a jövőben esetleg az Alzheimer kór kezelésében is. Egy tanulmány szerint narkolepsziás betegekben az orexin szint jelentősen csökkent. A narkolepszia egyik fontos jellemzője a nagyfokú nappali alváskényszer.
Új adatok szerint Alzheimer betegségben az obstruktív alvási apnoe CPAP kezelése lassíthatja a szellemi hanyatlást. Az alvási apnoe leggyakoribb középkorban és idősebb korban, az Alzheimer betegség tünetei rendszerint a 60. életév után jelennek meg. Törekedjünk tehát a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra!"