Dr. Ves Dimov blogján, egy sinusitis aktualitásokról szóló bejegyzésében találtam egy cikket, amiben felsorolják, hogy mi az a 4 különböző magyarázat, ami az egységes légutak teóriát magyarázza, tehát hogy miért fordulnak elő gyakran együttesen orr- és tüdőbetegségek, pl. allergiás nátha és asztma, vagy krónikus melléküreggyulladás és krónikus tüdőbetegség.
- Az első potenciális mechanizmus lényege, hogy a pl. allergiás nátha miatt nem jól funkcionáló orr nem melegíti fel és nem párásítja eléggé a belélegzett levegőt, ami az alsó légutakba kerülve irritálja az ottani nyálkahártyát. Sőt, felmerül, hogy az orr szűrő funkciója, a baktériumölő kapacitása is beszűkül, tehát még itt a fertőzés is szóba jön, bár az én véleményem szerint az allergiás nátha és az asztma vonatkozásában ez nem játszik.
- A második magyarázat szerint a fokozott hátracsorgó váladék aspirációja az, ami az alsó légúti tünetekhez vezet.
- A harmadik lehetséges út az, hogy az orrbetegség során a fokozottabban termelődő citokinek a véráramba kerülve az alsó légutakban spazmust, szűkületet okoznak.
- Végül a 4. mechanizmus reflexes, idegi történésekkel magyarázza az alsó légúti tüneteket, amit az orrban az afferens idegek hisztamin és bradikinin aktivációja vált ki. Ugyanakkor ez a reflex nem biztos, hogy valóban létezik, illetve ha igen, akkor sem biztos, hogy van érdemi jelentősége.
Szerintem elsősorban az első és a harmadik magyarázat az, ami az esetek nagy részében együttes felső- és alsó légúti tüneteket magyaráz, a második lehetséges utat csak szórványos problémának gondolom, mint hogy az utolsó teória is esetleg csak 1-1 betegnél lehet igazán a fő ok. De főleg ez utóbbi kapcsán még kiderülhetnek dolgok.