Egyik este, miközben rutinszerűen végigböngésztem a fül- orr- gégészeti híreket, egyszer csak realizáltam, hogy egy ideje egyértelműen több időt töltök a facebookon fül- orr- gégészet miatt, mint az RSS olvasóban. Ez megdöbbentett, hiszen kb. 1 éve még ez az arány nagyságrendileg 80% RSS olvasó, 15% twitter, 5% facebook volt, és hát a facebookot nem is szakmai hírforrásnak találták ki. Ugyanakkor ennek a most tapasztalt jelenségnek voltak előjelei, hiszen már nyár elején írtam, hogy a facebookon is létezik fül- orr- gégészet. De akkor ez csak mellékszál volt, és nem hittem, hogy valaha sokkal több is lesz ennél. Most viszont nálam a facebook már vezet, mint szakmai információs oldal!
IT berkekben már régóta mondogatják, hogy az RSS olvasót kezdi felváltani a twitter és a facebook. Korábban azt gondoltam, hogy egy nem az internethez kötött szakmában (pl. fül- orr- gégészet) ilyen fordulat sosem fog bekövetkezni, de lehet, hogy mégsem lesz igazam.
Azonban hozzátartozik a dologhoz, hogy most sem az RSS helyett használom többet a facebookot, hanem inkább mellette. Nem ugyanaz az info jön be a két csatornán. Az RSS továbbra is nélkülözhetetlen, a friss, aktuális hírek, szakmai újságok cikkei onnan jönnek, ezt kiegészíti a twitter. Viszont a facebookon egyre pezsgőbb a szakmai élet, az online oktatás, ami elsősorban a szakmai csoportoknak köszönhető. A legnagyobb fül- orr- gégészeti csoportokban, az ORL - HNS Union-ban, az ORL for all-ban, az ENT Today-ben, valamint a Jordan ORL - HNS-ben naponta többször is képekkel illusztrált esetbemutatások vannak, a kollégák kérdeznek, válaszolnak, vitatkoznak szabadon. A legjobb az ORL - HNS Union, ami négy meghatározó csoport fúziójából jött létre, és szabályos tematika alapján haladnak hétről-hétre az online továbbképzésben. Szinte minden típusú betegségről, állapotról szó van. Tényleg mindenről.
Nem gondoltam volna valaha, hogy a facebookon napi szinten akár fél órát is el fogok tölteni szakmai okok miatt. De kár kihagyni! Meg hát ezzel legalizálni lehet a facebookozást is...