A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Mandulaműtét helyi érzéstelenítésben

2011.08.12. | drHorváthTamás | komment

Címkék: mandulaműtét garat torokmandula

Nem rajongok a helyi érzéstelenítésben végzett mandulaműtétért, és akkor most nagyon finoman fogalmaztam. Csak akkor csinálom így, ha a beteg könyörög azért, hogy ne altassák el. Altatásban minden sokkal nyugodtabb: mikor a beteg elalszik, még van mandulája, mikor pedig felkel, már nincs. Ennyi. Van elég más stresszforrás munka közben, nem hiányzik még ehhez a fokozott garatreflex, az ájuldozó beteg, a szanaszét köpködött vér. Mondjuk ehhez hozzátartozik, hogy van lehetőség arra, hogy narkózisban, és ne lokálban operáljam a mandulát, ez nem mindenhol van így.

Pár napja indult egy beszélgetés indiai kollégák között erről, és nagy részük ugyanígy van ezzel a kérdéssel. Sőt, főleg a fiatalabbak nem is láttak még ilyet, és olyan hozzászólás is van, hogy emlékszik az illető, hogy 1981-ben csinált kettőt, de azóta sem.



Ez azt jelenti, hogy a helyi érzéstelenítésben végzett mandulaműtét nem jó, vagy nem korszerű?

Nem, ez így nem igaz. Például az indiai kollégák közül jó páran kifejezetten szívesen csinálják. Ugyanis az altatás bár kényelmes a betegnek, és jobb az orvosnak is (legalábbis nekem), de azért van pár dolog, ami mégis a helyi érzéstelenítés mellett szól.
Helyi érzéstelenítésben:
- kevésbé vérzik műtét alatt a sebágy
- talán az utóvérzés esélye is kisebb, legalábbis a nyelvgyökre nehezebben szalad rá az ember, ahonnan kiváló utóvérzéseket lehet összeszedni később
- kevésbé macerás az előzetes kivizsgálás
- olcsóbb
- nincs az altatás plusz rizikója

A fenti szempontok igenis számíthatnak. Például altatás szempontjából rizikós betegek esetén nagyon nem mindegy, hogy ezt a beavatkozást helyi érzéstelenítésben is el lehet végezni. Szóval ennek is helye van a repertoárban, az egy dolog, hogy én utálom nem kedvelem.

Ha valakinek eszébe jut még valami pro érv a helyi érzéstelenítéses mandulaműtéthez, írja ide legyen szíves!

süti beállítások módosítása