(forrás: http://www.foodallergens.info/)
Az OAS oka keresztallergia, azaz az egyes ételekben (gyümölcsökben, zöldségekben, mogyoróban és dióban) található molekulák hasonlósága más, allergiát okozó anyagokkal, elsősorban pollenekkel. Az OAS tehát pollenallergiában szenvedő betegekben lép fel, és az adott étel elfogyasztása után általában perceken belül kialakulnak a jellegzetes helyi tünetek. Néha asztmásoknál is megfigyelhető ez a hajlam. Általában a felnőttek között több megbetegedést találunk, mint gyermekeknél. Amennyiben nem növényi eredetű ételre (tehéntej, tojás, tengeri állatok) is kialakulnak a tünetek, az általában a betegség súlyosabbá válására utal, legalábbis hevesebb reakció, akár anafilaxiás sokk is felléphet.
A diagnózis megerősítése laborvizsgálattal történik, melynek során mind az adott ételre, mind a pollenre pozitiv specifikus IgE eredményt kapunk. De laborvizsgálat nélkül is jellegzetesen mindig ugyanahhoz az ételhez köthetők a panaszok. Egyébként legtöbb esetben főzéssel megfelelő mértékben károsodnak a reakciót kiváltó molekulák, így elsősorban csak a nyers ételeknél alakulnak ki a tünetek.
Az OAS kezelése leginkább megelőzésből áll: kerülni kell az adott ételeket, vagy főtt állapotban szabad csak fogyasztani őket. Ha már létrejött az allergiás reakció, akkor a kezelés megegyezik az egyéb allergiás megbetegedésekével: antihisztamint, szükség esetén szteroidot kell adni, ritkán, súlyos esetben légútbiztosítás, keringéstámogatás is szükséges lehet. Rendszeresen visszatérő, súlyos OAS-ban a pollenek ellen alkalmazott immunterápia hatásos lehet.
Nyírfa: alma, körte, barack, cseresznye, szilva, kiwi, répa, burgonya, paradicsom, bors, koriander, zeller, petrezselyem, dió, mogyoró, mandula
Fűfélék: barack, körte, dinnyefélék, paradicsom, narancs
Fekete üröm: zeller, alma, kiwi, mogyoró, répa, petrezselyem, koriander, napraforgó, bors, bab, borsó, majoranna, oregano
Éger: zeller, körte, alma, mandula, mogyoró, körte, petrezselyem, cseresznye
Latex: banán, avokádó, kiwi, papaya, gesztenye