Korábban már volt szó a heveny és az idült melléküreg gyulladásról, valamint arról is, hogy miért szükséges különbséget tenni a kettő között. Alapvető különbség van a két betegség kialakulásának mechanizmusában, ami miatt a panaszok is különbözőek, és a kezelés is más. Az idült melléküreg gyulladás az esetek nagyon nagy részében a nyálkahártya normál ingerekre adott kóros válasza révén jön létre. Tehát egyfajta genetikai eltérésről van szó, ami miatt a nyálkahártya olyankor is gyulladásban van, mikor egyébként nem kéne. Kutatócsoportok már régóta próbálják megtalálni az(oka)t a faktor(oka)t, ami elindítja ezt a kóros immunológiai folyamatot. Két különböző elmélet létezik, bár sokfajta kísérlet ellenére egyik sem nyert még 100%-ban létjogosultságot. Van közös vonás a két teóriában: mindkét esetben valamilyen kórokozó által kiváltott téves vagy túlzott immunreakciót gyanítanak a háttérben.
Az egyik iskola szerint a folyamat mögött
gombák állnak. Az elmélet képviselői azt mondják, hogy ezekben a betegekben az allergiához hasonlítható immunreakció indul be a normál körülmények között is a melléküregekben élő gombafajok ellen. Tény, hogy az emberi orrban és a melléküregekben egészséges emberek esetén is találunk gombákat. Szintén ismert, hogy ritkán, szinte kizárólag csak immunhiányos állapotban (HIV, súlyos cukorbetegség, kemoterápia, stb.) bizonyos agresszív kórokozó gombák komoly, kezelés nélkül akár halálos gyulladást is tudnak okozni. Az idült melléküreg gyulladásban azért vetődött fel a gombák szerepe, mert egyes gombák ellen aktiválódó sejttípusok, valamint gombák ellen termelődő immunfehérjék szintje a betegek nyálkahártyájában emelkedett volt. Kezelési kísérletek is voltak gombaellenes gyógyszerekkel, azonban ezek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Bár ez utóbbi önmagában nem jelenti azt, hogy kizárható a gombák szerepe, csak a hagyományos gombaellenes kezelés kudarcát jelzi. (
cikk1,
cikk2)
A másik teória képviselői szerint
baktériumok, azon belül is elsősorban a
Staphylococcusok által termelt káros anyagok, toxinok elleni túlzott immunreakció okozza a krónikus melléküreg gyulladást. Ezt alátámasztják azok a kutatások, melyek szerint az idült melléküreg betegek esetében nagyobb számban találhatók meg egyes Staphylococcus fajok. Az utóbbi időben az úgynevezett szuperantigén elmélet került előtérbe. A szuperantigén azt jelenti, hogy az adott baktériumok által termelt egyes fehérjék a megfelelő fehérvérsejttel reakcióba lépve az átlagos immunreakciónál jóval nagyobb gyulladást generálnak, és ez vezet a nyálkahártya károsodásához, ami ördögi körként tovább fokozza a gyulladást. Ezt a folyamatot elősegítheti, hogy az orrban található nyák ilyen helyzetben a belekerülő toxinok túlélését növelik, tehát elnyújtott immunválasz várható. (
cikk1,
cikk2)
Amennyiben a kettő közül valamelyik (vagy egy harmadik) elmélet bizonyítást nyer, az jelentős előrelépés lesz a fül- orr- gégészetben, mivel megnyithatja az utat az effektív kezelés felé. Ugyanis jelenleg a krónikus melléküreg gyulladást véglegesen gyógyítani nem tudjuk. Csak többé-kevésbé karban tudjuk tartani szteroidos orrspray-k rendszeres adásával, alkalmi orális szteroid kezeléssel, illetve műtéttel.
Viszont az már a fentiek alapján is nyilvánvaló, hogy a krónikus melléküreg gyulladást NEM antibiotikummal kell kezelni!