A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A krónikus köhögés hátterében a gége érzőidegének bántalma is állhat

2009.05.13. | drHorváthTamás | komment

Címkék: allergia gyógyszerek asztma köhögés gége

 

Alkalmasint lehet találkozni olyan betegekkel, akik hosszú ideje, akár évek óta szenvednek állandósult, száraz köhögéstől. Már mindenfajta vizsgálaton átestek, azonban sehol sem találtak semmilyen eltérést. Sem asthma, sem allergia, sem fertőzés nem igazolódott. Refluxot, vagy visszatérő aspirációt sem lehetett kimutatni. Hiába cserélték le esetleg a betegek korábbi gyógyszereit, az sem segített, tehát a gyógyszer-mellékhatás is kizárva. Minden szóba jövő vizsgálatot elvégeztek: a mellkas röntgen, CT, MRI, endoszkópia, laborvizsgálat, légzésfunkciós tesztek, allergiavizsgálat, nyelésröntgen, mégsem derült ki az ok. Természetesen ennek megfelelően a különböző kezelések sem voltak sikeresek: asthma- vagy allergiaellenes szerek, savlekötők, köptetők, köhögéscsillapítók sem hatottak.
 

 

 
 
Amennyiben ezeknél a betegeknél a köhögést felső légúti hurut előzte meg, újabb kutatások szerint jó eséllyel a gége érzőidegének vírus okozta károsodása áll fenn, és ez okozza a terápiarezisztens száraz köhögést. Legalábbis a negativ vizsgálati eredmények, és a pozitiv elektromyographiás lelet felveti az erős gyanút. Így érthető, hogy miért nem hatnak a szokásos szerek: egy fals érzet keletkezik a gégében, és ez okozza a köhögési ingert. Ez az állapot egyébként a herpeszfertőzés utáni bőrégéshez, vagy a cukorbetegség okozta idegkárosodáshoz hasonló kórkép.
 


Ennek a típusú köhögésnek a kezelése során az idegkárosodást próbáljuk visszafordítani. Így olyan gyógyszerek szedése javasolt, melyet nem a fül- orr- gégészek, hanem elsősorban az ideggyógyászok és a pszichiáterek szoktak felírni: pl. amitriptylin (Teperin), gabapentin (Gordius). Mivel az idegsérülés kezelése közel sem olyan sikeres, mint amennyire pl. általában a fertőzéseké, a fenti gyógyszerek sem mindig segítenek. Így is érdemes hosszabb távon próbálkozni velük, mert az eddigi tapasztalatok alapján 3-6 hónapnyi gyógyszerszedés után legtöbbször javulás érhető el velük.
 
 
Irodalom:

 

süti beállítások módosítása