A betegségről röviden:
A reflux az erősen savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe. Ezt a visszaáramlást a nyelőcső alsó szakaszán egy gyűrűszerű záróizomnak kellene meggátolni, de reflux esetén ez nem működik jól. Jellemzően mellkasi égő érzéssel jár, de lehet gombócérzés is a torokban, gyakori csuklás, böfögés, szájszag, vagy akár savas íz a szájban. Illetve létezik az úgynevezett "néma", kifejezett panaszokkal nem járó reflux is. Ilyenkor a refluxhoz szorosan nem kötődő panaszok (pl. torokkaparás, rekedtség, lsd. lejjebb) kivizsgálása mentén jutunk el a megfelelő diagnózishoz. Bizonyos állapotok kedveznek a reflux kialakulásának: elhízás, rekeszsérv, vagy túl sok gyomorsav. Ezen kívül bizonyos élelmiszerek és élvezeti szerek is elősegíthetik létrejöttét: kávé, cigaretta, csokoládé, stb.
A reflux következtében begyulladhat a nyelőcső, vagy akár fül- orr- gégészeti panaszok is kialakulhatnak. Leggyakrabban torokkaparással, gombócérzéssel járó idült torokgyulladást, vagy rekedtséggel, köhögéssel járó gégegyulladást okoz. Az utóbbi időben még idült arcüreg-gyulladásban is felvetődött a szerepe.
A reflux kivizsgálása sokszor a panaszok jellegéből adódóan gégészeten kezdődik. De a korrekt diagnózis felállításához belgyógyászati, gastroenterologiai kivizsgálásra is szükség van.
Kezelése elsődlegesen konzervatív. A kiváltó fő ok függvényében életmódváltoztatás, vagy gyógyszerszedés javasolt. A reflux ellenes gyógyszerek több ponton hathatnak: pl. lehetnek savlekötők, vagy savtermelés-gátlók is. Ha súlyos rekeszsérv áll a panaszok mögött, műtéti megoldás is szóba jön.
Mitől olyan gyakori manapság a reflux?
Egyértelmű, hogy a reflux betegség egyre nagyobb számban kerül felismerésre. A szám növekedésében vélhetően komoly szerepe van az egyre "civilizáltabb" életformának, az egészségtelen életmódnak, a növekvő stressznek, elhízásnak. Ugyanakkor a technika fejlődésével a vizsgálóeljárások is finomodnak, ugyanazon betegenyagból korábban biztosan kevesebb alkalommal került reflux diagnózis a betegek papírjaira. Így az is előfordulhat, hogy egyébként panaszmentes emberből reflux beteget csinálunk! De ilyenkor azt sem szabad elfelejteni, hogy aki panaszmentes, de mérhető eltérést találunk, valószínű, hogy előbb-utóbb nála is kialakulnak a típusos (vagy atípusos) tünetek. Hiszen a nyelőcső és a garat nyálkahártyáját nem egy olyan savas közegre tervezték, milyen amilyen a gyomornedv.
Azonban nem szabad mindent a reflux számlájára írni! Ha valakinek állandó, vagy visszatérő reflux-jellegű panaszai vannak, ne elégedjen meg azzal, hogy nagy valószínűséggel refluxa van! A kivizsgálás, más betegségek kizárása, és a reflux kezelése szakembert igényel!