A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Visszanőhet-e az eltávolított mandula?

2009.04.08. | drHorváthTamás | 3 komment

Címkék: mandulaműtét orrmandula garat torokmandula

 

Röviden:
Az orrmandula igen, a torokmandula nem.

Részletesebben:
Az emberi szervezetbe jutó táplálékot és levegőt egy, a garatban gyűrűszerűen elhelyezkedő immunszerv, az ún. Waldeyer-féle gyűrű szűri meg a potenciális kórokozóktól, baktériumoktól, vírusoktól. Ennek a gyűrűnek a legfőbb részei az orrgaratban található orrmandula, a szájgaratban elhelyezkedő, páros torokmandula, illetve lent, a nyelv eredésénél található nyelvgyöki mandula.
A gyűrű egyes elemi közt számos különbség van:
- gyermekkorban a fentiek közül leginkább igénybevett immunszerv az orrmandula (és valamennyire a torokmandula), felnőttekben a torokmandula, míg a nyelvgyöki mandula szinte kizárólag csak olyan betegekben (felnőttekben) "aktív", akinek korábban kivették a torokmanduláit
- Az orrmandula a népesség 99%-nál tizenéves korra teljesen elsorvad. Tehát ha valakinek nem vették ki gyermekkorban az orrmanduláját, attól még szinte biztos, hogy nincs neki!
- Az orrmandula kisgyermekkorban sajnos (vagy nem sajnos) visszanőhet, míg a torokmandula nem. Ha valakinek kivették a torokmanduláit, és úgy tudja, hogy "visszanőtt", annak a műtét során maradhatott benn egy kisebb-nagyobb csonk. Ilyen előfordul...
- A nyelvgyöki mandula az orrmandulától és a torokmandulától eltérően nem egy teljesen különálló szerv, hanem a nyelv izomzatába van beépítve. Ezért annak műtéte nehézkes, a nyelv jó vérellátása miatt sok vérvesztéssel jár, ezért ritkán műtjük.

 

süti beállítások módosítása