A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Orrmandula vizsgálata: röntgen vs. betapintás?

2010.11.17. | drHorváthTamás | komment

Címkék: orrmandula gyermek fül orr gégészet

A novemberi International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology-ban megjelent egy cikk, melyben azt vizsgálták a szerzők, hogy a gyermekek felső légúti szűkületes panaszainak mértéke vajon korrelál-e az orrgarat röntgenvizsgálata során látott eltérés mértékével. A kérdést elég röviden meg lehet válaszolni: nem korrelál. Magyarul a megnagyobbodott orrmandula okozta panaszok pontosabb megítélésére a cikk szerint nem alkalmas a röntgen.

Régi vita, hogy vajon kell-e röntgen az orrmandula okozta panaszok kivizsgálására, vagy nem. Jó pár kutatás szerint felesleges, míg mások azt mondják, hogy lehet haszna. Magyarországon tudomásom szerint egyáltalán nem szokás röntgent használni, alapvetően a panaszok és a fizikális vizsgálati lelet dönti el, hogy a gátolt légzést az orrmandula okozza-e, vagy sem. Persze a kisgyermekek vizsgálata sokszor nagyon nehéz, sokan már csak dacból sem nyitják ki a szájukat, így még csak simán a torkukba sem lehet belenézni, nemhogy tükörrel fel az orrgaratba. Viszont szerencsére tudjuk használni az ujjunkat, így ha a gyermek hajlandó kinyitni a száját, akkor érdemes betapintani. Viszont ez sem egy leányálom a gyerkőcöknek, két probléma is adódhat belőle. Egyrészt nagyon megutálhatja a gyermek a kezelőorvosát, ezért érdemes megkérni egy másik kollégát, hogy tapintson be ő az orrgaratba, így nem mi leszünk a gyerek szemében a fekete bárányok. Másrészt arra is vigyázni kell, hogy ne harapja le a gyerek az ujjunkat. Ennek elkerülésére érdemes egy fémlapocot az élére állítva az ujjunk mellé behelyezni. Ez egy elég jó módszer, bár kétségtelen, hogy némi gyakorlatot kíván.


(képforrás: http://www.funnyphotos.net.au/)

süti beállítások módosítása