A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Az arcideg fülészeti anatómiájához

2013.05.02. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül fülműtét arcideg mastoidectomia

facial nerve 2.jpg

(képforrás)

A Laryngoscope-ban olvasom, hogy a iatrogén, azaz a valamilyen kezelés mellékhatásaként fellépő arcideg (nervus facialis) sérülés leggyakoribb okai az állkapocsizületi műtét (a total joint replacement), a fülműtét (mastoidectomia), valamint a fültőmirigy műtét. Én egyébként konkrétan még egy fülműtét kapcsán kialakult facialis bénulással sem találkoztam eddig, pedig mindig is elsősorban "füles" kórházi osztályokon dolgoztam/dolgozom. Persze lehet, hogy pont ezért nem láttam ezt a szövődményt.

Az arcideg megtalálásához léteznek standard tájékozódási pontok. Például mastoidectomiánál a lateralis ívjárat és az ún. digastric ridge, egy a mastoidcsúcsban lévő, vízszinteshez közeli síkú sövény tesz minket irányba facialis ügyben. A digastric ridge gyakorlatilag rámutat az idegre, ami pedig az ívjáratokat illeti, ha fúrás közben megtaláljuk a kompakt labyrinthot, közvetlenül előtte fordul medial felé, befelé a dobüregbe (vagyis jön ki onnan) a n. facialis. Tehát ha összekötjük a lateralis ívjáratot a digastric ridge-dzsel, akkor gyakorlatilag meg is van az arcideg lefutása. Egyébként a nehezebb ügy ez a bizonyos digastric ridge, az nem mindig egyértelmű, míg a labyrinth sokkal könnyebben megtalálható. Az egyik EAONO-s, temporalis csontos képemre berajzoltam a n. facialist (piros), illetve kékkel a digastric ridge-et:

facial nerve temporal bone.jpg

Ha a dobüregben kell keresni a n. facialist, akkor talán a leggyorsabban előkerülő tájékozódási pont a stapes, vagy ha az nincs, akkor az ovális ablak. Ugyanis afelett halad el a dobüreg medialis falán az ideg, és utána kanyarodik ki a labyrinth elé. Az arcideghez való tájékozódást megkönnyítheti még a tegmen tympani, bár ez egy elég általános tájékozódási pont (attól lefelé kell keresni a facialist), valamint a processus cochleariformis, ami a ganglion geniculi után az első alsó tájékozódási pont, ahogy megy hátra az arcideg.

Miközben nézegettem a neten, hogy mások mit használnak n. facialis tájoláshoz, mellesleg megtaláltam a legjobb képsorokat a mastoidectomiához, vagy a mastoid feltárásval járó egyéb fülműtéthez ITT.

süti beállítások módosítása