A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

A hirtelen halláscsökkenés (SSNHL) rizikófaktorai

2012.03.29. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül halláscsökkenés hirtelen halláscsökkenés

Lassan két éve már, hogy referáltam itt a blogon egy a hirtelen halláscsökkenés (SSNHL - Sudden SensoriNeural Hearing Loss) okait vizsgáló Laryngoscope cikkről, pár hete pedig arról is írtam, hogy az USA-ban kiadtak egy a SSNHL-ra vonatkozó guideline-t. Most szintén a Laryngoscope-ban jelent meg egy review a témában, ahol nem annyira az okokat próbálták meg kanadai kollégáink kideríteni, hanem a SSNHL rizikófaktorait gyűjtötték össze az 1950 és 2010 között megjelent, a témába vágó publikációkból.

A szűrést követően végül 22 cikkből tudták a végső tanulságokat levonni. Kiderült, hogy a fő rizikófaktor elsősorban szív-érrendszeri probléma. Mind a veleszületett, vagyis genetikai alapokon nyugvó cardiovascularis kórképek, mind a szerzett szív-érrendszeri betegségek (pl. dohányzás, alkoholizmus) hajlamosítanak hirtelen halláscsökkenésre. Ezek mellett az alacsonyabb szérum folsavszint, valamint két, a véralvadási kaszkádot érintő mutáció (Leiden és az MTHFR gén mutációja) esetén is nagyobb a rizikó SSNHL-ra.

Ez csak részben passzol a két évvel ezelőtti, okokat firtató cikk eredményeihez. Ott ugyanis a felderített okok közül első helyen a fertőzés végzett (13%), és csak 3%-ban volt kimutatható ok a szív-érrendszeri eredet. De egyrészt mégiscsak találtak anno cardiovascularis okokat, másrészt pedig 70%-ban nem lehetett kideríteni, hogy pontosan mi is az oka a hirtelen halláscsökkenésnek. Márpedig a 70%-ban simán lehet még jópár százalék szív-érrendszeri, másrészt maga a betegség karakterisztikája is olyan (hirtelen leromlik a beteg hallása, akár teljes süketségig), hogy abszolút beleillik valami szív-érrendszeri történésbe, elsősorban trombózisba vagy embolizációba.

Tehát ha valakinek magas a vérnyomása, szív- vagy érbeteg, és egyszercsak rosszul kezd el hallani, érdemes minél előbb orvoshoz fordulnia! Ugyanis a fentiek szerint rizikócsoportba tartozik.

süti beállítások módosítása