A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Középfülgyulladás okozta hallójárat gyulladás

2010.08.23. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül antibiotikum szövődmények hallójáratgyulladás dobhártya betegségekről részletesebben középfül külsőfül hallójárat középfülgyulladás akut

A hallójárat, vagy külsőfül gyulladása tipikus nyári betegség. Általában baktérium okozza, de néha gomba áll a háttérben, ez utóbbi gyakran megnehezítheti a diagnosztikát és a kezelést. Ugyanígy kihívást jelenthet azt eldönteni, hogy vajon a hallójárat gyulladás elsődleges megbetegedés, vagy pedig egy másik betegség, a középfülgyulladás következménye? Ugyanis előfordulhat az a nem túl gyakori helyzet is, hogy először a középfül gyullad be, majd a genny kiszakítja a dobhártyát, és a hallójárat visszafelé, a középfül irányából fertőződik be. Ilyen esetben a külsőfül gyulladás gyakorlatilag egy szövődmény, a középfülgyulladás szövődménye, emiatt ezt a kórképet konszekutív otitis externának hívjuk. A probléma az, hogy sokszor nagyon hasonló, sőt ugyanolyan képet látunk, mint egy sima hallójárat gyulladás esetén: vérbő, duzzadt hám, gennyes váladék a hallójáratban, és a szűkület miatt a dobhártya sem hozható látótérbe.

Ugyanakkor részben a fizikális vizsgálati lelet -elsősorban a váladék mennyisége és állaga-, részben pedig a beteg panaszai vezethetnek rá a középfül eredetre: ha nagy mennyiségű és híg váladék ürül a hallójáratból, akkor gondolni kell a középfülgyulladásra. Főleg, ha a váladékozás hirtelen kezdődött. Ugyanígy, ha a fülpanaszok előtt nátha, torokgyulladás, esetleg láz lépett fel, akkor is. Az pedig végképp gyanússá teszi a külsőfül gyulladást, ha úgy tűnik, hogy a hagyományos kezelésre nem igazán reagál a folyamat. Cserélgetjük a burow csíkot, de csak nem javul a helyzet...

Bár nem vagyok egy nagy antibiotikum rajongó, főleg az utóbbi esetben, ha a helyi kezelés nem hat, és sikerül kizárni a gombás eredetet, akkor nem érdemes habozni, antibiotikumot kell adni. A beszűkült, gyulladt hallójárat miatt a váladék elfolyása akadályozott és ez lassítja a folyamat gyógyulását. És minél lassabban gyógyul a fül, annál nagyobb a további szövődmények lehetősége, pl. csecsnyúlvány gyulladás, vagy koponyán belüli terjedés. Illetve -bár erre nem találtam irodalmat- de szerintem nagyobb az esélye annak is, hogy a kialakult dobhártya perforáció ne záródjon be magától.

süti beállítások módosítása