A blogról

Ön az ENT House Budapest fül- orr- gégészeti rendelő blogját olvassa. A blogon szakmai témákat boncolgatunk, betegségeket és azok kezelését ismertetjük, friss kutatásokat, ajánlásokat elemzünk, érdekes eseteket mutatunk be, elsősorban kollégáknak, másodsorban betegeknek. Fül- orr- gégészet minden mennyiségben!

 

 

Podcastünkben élőszóban is beszélgetünk szakmai kérdésekről, 10-25 perces adások formájában. A csatornánkat itt találja:

 

spotify_2.jpg

 

Természetesen az itt leírtak nem helyettesítik a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű információk. Ezzel kapcsolatos részletes jogi nyilatkozatunk ITT érhető el. A blog íróinak nincs kapacitása, és jogilag sem találják vállalhatónak, hogy általuk korábban nem kezelt betegeknek email-ben egészségügyi tanácsokat adjanak.

 

 

A blog írói az ENT House Budapest mukatársai:

 horvatht_otsz.jpeg

dr. Horváth Tamás Ph.D.

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: fülsebészet

email: horvathtamas[at]enthouse.hu

(drhorvathtamas.com)

 

 vargazsuzsi_ildi.jpg

dr. Varga Zsuzsa

fül- orr- gégész

érdeklődési terület: rhinológia, otoneurológia

email: dr.zsuzsa.varga[at]gmail.com

 

 

 hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

 



Free Page Rank Tool

Címkék

Címkefelhő

Középfülbe adott szteroid, mint kezelési lehetőség

2009.11.14. | drHorváthTamás | komment

Címkék: fül gyógyszerek belsőfül halláscsökkenés meniere betegség

 

(kép forrás: www.tchain.com/otoneurology)

Végignézve a rendelő
közösségi könyvjelzőjét, csak október-novemberben 4 olyan cikket is elmentettem, ami a középfülbe adott szteroid hatását elemzi különböző belsőfül eredetű betegségekben, például hirtelen halláscsökkenésben, fülzúgásban, Meniere betegségben. Valójában egyik tanulmány sem mutatott ki átütő hatást a szisztémás, tabletta formájában adott szteroidhoz képest. Pedig mint ötlet, nagyon jó, hiszen ezzel kikerülhető lenne egy csomó szteroid mellékhatás, mint például a só-víz háztartás felborulása, a vérnyomás befolyásolása, gyomor-bélrendszeri panaszok, vagy a hormonrendszert érintő mellékhatás.

Tegnap az Audiology & Neurootology-ban megjelent egy
összefoglaló cikk, mely 1966-tól napjainkig elemzett összesen 38, ezzel a témával foglalkozó tanulmányt. A cikk konklúziója az volt, hogy sajnos hiába folynak már régóta kutatások a középfülbe adott szteroiddal kapcsolatban, egyértelmű, "protokollosítható" javallat nem állítható fel ezek alapján.Ugyanis ezekben a tanulmányokban nagyon eltérőek a kísérleti protokollok, ráadásul az eredmények is ellentmondásosak. Ezek alapján nem lehet eldönteni, hogy ha egy beteg hirtelen halláscsökkenéssel jelentkezne nálam, akkor a mellékhatás rizikót is figyelembe véve nagyobb esélyt adok-e a gyógyulásra azzal, ha nem tabletta formájában adom a szteroidot, hanem a középfülbe fecskendezve. Talán. De ha mégis emellett döntök, hogy injekció, akkor mégis mekkora dózisban adjam? Adjam csak egyszer, vagy többször is kell? Leépítve, mint a tabletta formátumú szteroidot? Vagy x napig ugyanannyit? Szóval a kérdés kérdést szül.
 
Az irány adva van, csak kicsit jobban össze kell boronálni az ezzel foglalkozó kutatásokat. Addig is marad a jó öreg tabletta.

 

süti beállítások módosítása